Renovace starého nábytku

Na videu níže shlédněte celý průběh renovace intarzovaného stolku

 

Renovace starého nábytku jsou velmi častým jevem u nábytku s intarziemi.
Jde v podstatě o opravy nábytku s dýhami z ušlechtilých dřevin s výraznou kresbou a zbarvením.
Renovace se vyplatí především pro vysoce ceněné intarzované kusy z exotických dřevin, perleti, želvoviny, ale i z cenných kovů.

Vzhledem k tomu, že intarzie nebo-li dýhy mnohem méně odolávají výkyvům vlhkosti a teplot, slabá dýha se snáze kroutí a praská či se jinak poškodí např. odlomením. Renovace starého nábytku s takovým poškozením je ideální řešit okamžitě po jeho zjištění, aby nedocházelo k dalšímu zhoršování stavu a znehodnocování takové starožitnosti.

Dýhování zvyšuje estetickou hodnotu nábytku, který je vyroben z méně hodnotného materiálu. Nejčastěji jsou používány dýhy z různých barevně odlišných dřevin, jako např. ořechu, dubu, třešně, jilmu, ale i exotických dřevin jako např. mahagonu a dalších se zajímavou texturou a zbarvením, ze kterých jsou vytvářeny ornamenty a další vzory.

Samotné renovace starého nábytku s intarziemi jsou prováděny klížením uvolněných dýh, kterých si většinou všimneme až když se vyboulí, ale i podle dutého zvuku, které poškozené místo vydává po jeho poklepání.
Používány jsou dýhy od tloušťky 0,6 mm až po 5 mm a původní klih.
Na závěr je namořením a přelakováním provedeno barevné sladění.

 

 
 

 

na úvodní stranu
+420 608 133 999
navštivte mne
dilna@renovacestarozitnehonabytku.cz
Nahoru